قوانین و مقررات

  • تعریف اصطلاحات و کلمات کلیدی

بیمه گذار یا مشتری

شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسوولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد

بیمه گر

حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت و یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند

بیمه شده یا مورد بیمه

بيمه مي‌تواند شخص، شيء يا مسئوليت باشد. چنانچه مورد بيمه شخص باشد بيمه‌گر در مقابل فوت، حيات، بيماري، از كارافتادگي و نقص عضو بيمه شده متعهد خواهد بود. اين نوع بيمه را بيمه اشخاص مي‌نامند. در صورتي كه مورد بيمه شيء باشد بيمه‌گر در مقابل خسارات وارد به آن شيء متعهد خواهد بود مثل آتش‌سوزي اموال منقول و غيرمنقول، بيمه حمل و نقل كالا، هواپيما و كشتي، بيمه اتومبيل، بيمه مرگ و مير حيوانات. اين نوع بيمه را بيمه اشياء مي‌نامند. مورد بيمه ممكن است شخص و يا شيء نباشد بلكه مسئوليت بيمه‌گذار در مقابل ديگري باشد كه در اين صورت بيمه‌گر متعهد است چنانچه در نتيجه‌ حادثه‌اي كه بيمه‌گذار مسئول آن باشد به ديگري خسارت وارد شود خسارت آن شخص را جبران نمايد مانند بيمه مسئوليت اتومبيل، بيمه مسئوليت كارفرما در مقابل كارگران، بيمه مسئوليت حرفه‌اي پزشكان و داروسازان، بيمه مسئوليت مالك در مقابل مستأجر. اين نوع بيمه را بيمه مسئوليت مي‌نامند

قوانین خرید از سایت

بیمه نامه دارای شرایط عمومی خاص خود میباشد که طبق قوانین بیمه مرکزی شرکتهای بیمه مکلف به ارائه آنها به بیمه گزار میباشد. لذا مشتریانی که از سایت samandirect.ir اقدام به خرید بیمه نامه مینمایند میبایست شرایط مربوط به بیمه نامه مورد نظر خود را مطالعه نمایند. خرید از سایت به معنی آگاهی فرد از این شرایط و قبول آنها می باشد .

دسته بندی محصولات

سایت samandirect.ir به دو دسته کلی تقسیم میشوند. دسته اول محصولاتی میباشند که صدور آنها همزمان با پرداخت اینترنتی حق بیمه در سایت صادر میشود و شخص میتواند از طریق سایت بیمه نامه را چاپ کند مانند بیمه نامه مسافرتی. دسته دوم شامل محصولاتی میباشد که شخص سفارش خود را در سایت ثبت مینماید و پس از صدور بیمه نامه توسط همکاران بیمه سامان برای فرد ارسال میگردد.مانند بیمه نامه شخص ثالث

شرایط خرید گروه اول

پرداخت آنلاین حق بیمه شرط لازم برای صدور بیمه نامه میباشد و پس از پرداخت حق بیمه ، بیمه نامه جاری و معتبر میباشد

شرایط خرید گروه دوم

بیمه گزار میبایست اطلاعات دقیق بیمه گزار و مورد بیمه را مطابق نیازهای اطلاعاتی هر بیمه نامه بطور صحیح و دقیق در سایت وارد نماید و محل دریافت وشخص دریافت کننده بیمه نامه را در سایت مشخص نماید. همچنین با توجه به روش پرداخت انتخاب شده در سایت حق بیمه را به بیمه گر پرداخت نماید. بدیهی است در صورت عدم پرداخت حق بیمه شرکت بیمه سامان هیچ تعهدی نسبت به بیمه گذار نداشته و بیمه گذار نیز هیچ ادعایی در خصوص خسارت و بیمه نامه نخواهد داشت.

پرداخت در زمان تحویل

چنانچه بیمه گذار روش پرداخت در محل را پس از ثبت سفارش انتخاب کرده باشد میبایست در زمان تعیین شده در آدرس ثبت شده در زمان سفارش حضور داشته باشد و حق بیمه را به همکار بیمه سامان پرداخت نماید. در صورت عدم حضور و یا پرداخت حق بیمه بیمه سامان مجاز میباشد بیمه نامه را ابطال نماید و هیچ گونه تعهدی نسبت به بیمه گذار ندارد و بیمه گذار نیز نمیتواند در خصوص سفارش ثبت شده ادعایی داشته باشد.

اصل حسن نیت

چنانچه بیمه گذار در زمان ثبت سفارش یا خرید بیمه نامه سهوا و یا عمدا اطلاعات نادرست در فرمها ثبت کرده باشد بیمه سامان مطابق شرایط عمومی بیمه نامه و قوانین بیمه مرکزی در این خصوص رفتار خواهد کرد.