سوالات متداول

در صفحه اصلی سایت محصول بیمه سمافرتی را انتخاب نمایید و اطلاعات سفر را وارد نمایید. سپس بسته های بیمه ای متناسب با سفر به شما پیشنهاد میشود که حاوی لیست پوشش هاو قیمت طرحها میباشد. طرح مورد پس از انتخاب طرح مورد نظر اطلاعات مسافر را وارد نمایید. چنانچه قبلا از بیمه سامان خرید کرده باشید احتمالا با وارد کردن کد ملی اطلاعات شما نمایش داده خواهد شد.همچنین اگر در این سفر افرادی شما را همراهی میکنند میتوانید آنها را به لیست مسافران اضافه نمایید. در نهایت هزینه قابل پرداخت را از طریق درگاه بانک پرداخت نمایید و بیمه نامه های خود را از سایت دانلود ودر صورت نیاز چاپ کنید.

بیمه نامه های مسافرتی بدون مهر بیمه سامان نیز اعتبار دارد ولی چنانچه برای ارائه به سفارت خانه های کشورهای اروپایی نیاز به مهر وجود داشته باشد میتوانید با مراجعه به آژانس های مسافرتی طرف قرارداد یا شعب بانک سامان یا نمایندگی ها و شعب بیمه سامان مراجعه نمایید.

مرکز تماس بیمه سامان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 17 و پنج شنبه از ساعت 8 الی 13 پاسخگوی سوالات احتمالی شما در خصوص خدمات و شکایات و خسارت میباشد. شماره مرکز تماس بیمه سامان 021-8943 میباشد

بیمه مسافرتی در برابر خطرات مختلفی که ممکن است در سفر به وجود بیاید، از بیمه‌گزاران پشتیبانی می‌کند. تهدیداتی مثل صدمات جسمی، تأخیرهای طولانی در حرکت، گم شدن بار، تأخیر در رسیدن بار و... با داشتن بیمه مسافرتی نگران‌کننده نیست.

بیمه مسافرتی برای سفر به بعضی مناطق الزامی است. در این مناطق بدون بیمه مسافرتی سفارت‌خانه به شما ویزا نمی‌دهد. برای مثال برای سفر به منطقه شنگن، بیمه مسافرتی الزامی است. باید با توجه به مقصد سفر خود ببینید که آیا بیمه مسافرتی ضروری است یا نه.

بیمه مسافرتی در برابر تهدیدات احتمالی سفر از شما محافظت می‌کند. برای مثال اگر در سفر دچار حادثه جسمی شوید، با توجه به هزینه بالای درمان در بعضی از کشورها همچنین ناآشنا بودن با محل و زبان کشور مقصد، داشتن بیمه مسافرتی به شدت توصیه می‌شود.

با داشتن بیمه مسافرتی نباید نگران مشکلات سفر بود؛ چون در برابر مسائل مختلفی که ممکن است در سفر پیش بیاید، از شما حمایت می‌کند. اگر وسیله حمل‌ونقل شما تأخیر طولانی داشته باشد، اگر دچار حادثه جسمی شوید، اگر بار همراه شما گم شود و مسائل دیگر بیمه مسافرتی از شما در برابر همه این‌ها پشتیبانی می‌کند.

مواردی را که شامل بیمه مسافرتی می‌شود، پوشش نام دارد. طبق این پوشش‌ها اگر به بیمه‌گزار صدمه‌ای وارد شود، شرکت بیمه اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

انواع خساراتی مثل صدمات جسمی، خسارات مالی ناشی از گم شدن بار، تأخیر وسیله حمل‌ونقل، گم‌شدن یا به سرقت رفتن پول، گم شدن مدارک شناسایی و... تحت پوشش بیمه مسافرتی است.

باید فوراً با شرکت کمک‌رسان تماس بگیرید و حادثه را برای کارشناس شرح دهید. شماره این شرکت روی بیمه‌نامه شما نوشته شده است.

حق بیمه مسافرتی به عوامل متعددی بستگی دارد. بسته به سن شما، مقصد و مدت سفرتان و سقف تعهداتی که برای بیمه مسافرتی خود انتخاب می‌کنید، حق بیمه مسافرتی شما می‌تواند متفاوت باشد.

بعضی از سفارت‌خانه‌ها داشتن بیمه مسافرتی را برای اخذ ویزا الزامی می‌دانند. بسته به مقصدی که برای سفر خود در نظر دارید، ممکن است به بیمه مسافرتی نیاز داشته باشید. برای مثال در حوزه شنگن بیمه مسافرتی الزامی است.

یکی از پوشش‌های بیمه مسافرتی صدمات جسمی و هزینه‌های درمانی است.

مطابق شرایط بیمه‌نامه، شرکت بیمه هزینه فقدان بار شما را پرداخت می‌کند.

در صورت صدور ویزا، با درخواست کتبی پس از پایان مدت ویزا به نمایندگی های بیمه ای، که از آن بیمه مسافرت خریداری کرده است مراجعه و بیمه نامه خود را باطل کند. 2- در صورت عدم صدور ویزا، با درخواست کتبی و ارائه نامه سفارت به نمایندگی های بیمه ای، که از آن بیمه مسافرت خریداری کرده است مراجعه و بیمه نامه خود را باطل کند.

در بيمه‌نامه‌ ساختمان‌، نه‌ تنها خطرات‌ مستقيم‌ ناشي‌ از آتش‌سوزي‌، زلزله ، صاعقه و انفجار و سیل تحت‌ پوشش‌ قرار دارد، بلكه‌خسارات‌ غيرمستقيم‌ ناشي‌ از نشت‌ حرارت‌، دود، خاكستر، آب‌، مواد شيميايي‌ آتش‌نشاني‌ و خراب‌شدن‌ مورد بيمه‌ هم‌ داراي‌ پوشش‌ بيمه‌اي‌ است‌. پوشش‌های اضافی بیمه ساختمان در منازل مسکونی که باید به صورت جداگانه خریداری شوند شامل مواردی مانند ترکیدگی لوله، خرابی ناشی از بارش برف و باران، بلایای طبیعی مانند صاعقه و آتشفشان و سیل، سقوط هواپیما و بالگرد، سرقت با شکست حرز، شکست شیشه و نشست و رانش زمین می‌باشد.

• جبران خسارت ساختمان و تاسیسات در مقابل خطرات آتش سوزی،صاعقه و انفجار، سیل،طوفان و زلزله
• جبران خسارت اثاثیه در مقابل خطرات آتش سوزی،صاعقه و انفجار، سیل،طوفان و زلزله
• خسارت مالی وارد به اشخاص ثالث در نتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار
• فوت و نقص عضو در اثر حوادث مورد بیمه برای یک نفر
• فوت و نقص عضو در اثر حوادث مورد بیمه برای چند نفر
• هزینه پزشکی اشخاص مجاز به اقامت در محل مورد بیمه بر اثر حوادث مورد تعهد برای یک نفر
• هزینه پزشکی اشخاص مجاز به اقامت در محل مورد بیمه بر اثر حوادث مورد تعهد برای چند نفر
• حداکثر هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه گذار و اعضا خانواده در محلی دیگر در صورتیکه محل مورد بیمه به علت وقوع خطرات حریق ، صاعقه ، انفجار،سیل، طوفان و زلزله قابل سکونت نباشد

پس از انتخاب پوشش‌های مورد نظر و شرکت بیمه مناسب، و بعد از تأیید نظر کارشناس (در صورت نیاز به کارشناسی که شرایط آن بر اساس بیمه نامه انتخاب شده توسط شما در سایت سامان دایرکت مشخص شده است)؛ می‌بایست فرم پیشنهاد بیمه ساختمان شرکت بیمه سامان پر شود. برای صدور بیمه نامه نیز اطلاعات شخص بیمه‌گذار و ساختمان مورد بیمه لازم است

اگر چه شما بر روی بیمه نامه صادرشده خود درخواست تغییرات یا اصلاحاتی را داشته باشید، میتوانید تصویر درخواست کتبی خود را که شامل کد ملی ، شماره تماس، شرح تغییرات و علت و امضا میباشد را از طریق شماره 09227480165 به تلگرام پشتیبانی شرکت ارسال نمایید و سپس با شماره 8943 داخلی 4219 از ساعت 8:30 الی 16:30تماس حاصل فرمایید.

از بیمه‌گذار خسارت دیده انتظار می‌رود اقدامات زیر را در صورت بروز حادثه انجام دهد:
• اعلام خسارت به شعبه بیمه حداكثرتا ۵ روز
• تا۱۰روز از زمان اطلاع وقوع حادثه توسط بیمه گذار بایستی كیفیت حادثه و فهرست اشیاء نجات داده شده و محل جدید آن‌ها و مبلغ تقریبی خسارت را برای بیمه گذار ارسال نماید.
• برای جلوگیری از توسعه خسارت هنگام حادثه و یا بعد از وقوع آن كلیه اقدامات لازم را بعمل آورد.
• بدون اجازه بیمه‌گر در مورد بیمه تغییراتی ایجاد نكند كه تعیین علت حادثه یا
ارزیابی خسارت را دچار اشكال كند مگر اینكه تغییرات در جهت تقلیل خسارت یا حفظ منافع عمومی ضرورت پیدا كند.

در صورتیکه در زمان خرید بیمه ساختمان، سرمایه مورد بیمه کمتر از مقدار واقعی اعلام شود، پرداخت خسارت بر اساس قاعده نسبی سرمایه خواهد بود؛ یعنی، میزان مبلغ خسارت پرداختی نسبت به مقدار واقعی خسارت، برابر خواهد بود با سرمایه بیمه شده نسبت به ارزش واقعی سرمایه

شما باید با توجه به شرایط و ریسک‌های مورد بیمه خود، پوشش‌های اضافی متناسب را خریداری کنید. برای مثال اگر مکان مورد بیمه در منطقه‌ای خشک و گرمسیر است لزومی ندارد برای آن پوشش اضافی خرابی ناشی از برف و باران را خریداری کنید. یا اگر مورد بیمه به فرودگاه نزدیک نیست خرید پوشش اضافی سقوط هواپیما بیهوده است.

خیر. بیمه ساختمان خسارات ناشی از جنگ و شورش و اغتشاش و انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای و این دست خطرات را پوشش نمی‌دهد.

خیر

در صورتی‌که پوشش خسارت وارده به شخص ثالث خریداری شده باشد، پرداخت خسارت بر عهده شرکت بیمه است؛ در غیر این صورت شما موظف به پرداخت خسارت وارده به همسایگان هستید.

در صورت بروز حادثه ساختمان ، شما فرصت دارید طی 5 روز گزارش خسارت را به شرکت بیمه ارائه دهید.

در خرید بیمه ساختمان منظور از ارزش بنا هزینه لازم برای ساخت یک متر مربع از بنا ضرب در متراژ بنا است. ارزش زمین در سرمایه بیمه‌شده منظور نمی‌گردد چرا که بعد از حادثه آتش‌سوزی زمین از بین نمی‌رود.

حق بیمه ساختمان به صورت کلی بر اساس میزان ریسک اموال تعیین می‌شود. عواملی مانند ارزش بنا، ارزش لوازم، مشخصات ساختمان مانند جنس مصالح، سن ساختمان، محله‌ای که اموال در آن قرار دارند و غیره هر یک به نحوی بر قیمت بیمه ساختمان تاثیرگذارند. برای استعلام قیمت بیمه ساختمان می‌توانید به سامانه آنلاین استعلام و خرید سامان دایرکت مراجعه کنید.

در طرح های ایجاد شده خطرات اصلی بیمه آتش سوزی به همراه زلزله را پوشش میدهد و در دو گروه طرح خانه امن و طرح خانوار ارائه شده است . در زمان خرید و انتخاب بیمه نامه از بخش اطلاعات بیشتر پوشش های طرح را میتوان مشاهده و مقایسه نمود.

این طرح با توجه به قیمت پایین آن بسیار اقتصادی و بصرفه میباشد و خطراتی مانند زلزله و آتش¬سوزی را پوشش میدهد و در زمان وقوع حادثه تا سقف تعیین شده در زمان خرید به زیاندیده خسارت پرداخت میشود. در طرح ساختمان و تاسیسات و اثاثیه 20% سرمایه متعلق به اثاثیه و 80% آن مربوط به ساختمان و تاسیسات میباشد.

این طرح دارای پوشش¬های کاملتری نسبت به طرح خانوار میباشد و علاوه بر جبران صدمات ساختمان و اثاثیه هزینه برخی خسارت ها مانند فوت و نقص عضو و هزینه های پزشکی ، هزینه اجاره و اسکان موقت را نیز جبران مینماید.

طرح خانوار ، جبران خسارت اثاثیه تا 20 میلیون تومان مناسب برای مستاجرین بوده که می¬خواهند صرفا اثاثیه منزل که متعلق به آنهاست بیمه شود . در این طرح صرفا اثاثیه بیمه میشوند و ساختمان و تاسیسات بیمه نمیشود لذا قیمت آن بسیار پایین است و در زمان تکمیل اطلاعات واحد اگر گزینه مستاجر انتخاب شود قابل خریداری است .

يمه‌نامه حوادث انفرادي در تمام مدت 24 ساعت شبانه روز و در تمام نقاط دنيا معتبر مي‌باشد


فوت ناشي از حوادث مختلف مانند خفگی ، غرق شدن ، برق گرفتگی و ...
مسمویت غذایی و یا مسمویت شیمیایی
صدمات بدنی ناشی از تاثیر اسید و یا هرگونه ماده خورنده دیگر
پیچیدگی یا پاره شدن عضلات و رگها
ابتلا به هاری، کزاز و سیاه زخم
نقص عضو و از كارافتادگي كامل و دائم ناشي از حادثه (كلي و جزئي)
هزينه‌هاي پزشكي ناشي از حادثه
پوشش حوادث خانواده

استفاده‌كنندگان از سرمايه بيمه خطر فوت میتواند همسر,فرزند,پدر و مادر شخص معرفی شوند.همچنین میتوان يكي از سازمان‌ها يا مراكز خيريه را به عنوان ذینفع معرفی کرد.
حداقل سن مشمول بیمه حوادث انفرادی 12 سال و حداکثر 75 سال میباشد.افراد بالای 75 سال نیز میتوانند با شرایط خاص،مشمول پوشش این بیمه نامه قرار گیرند.
افرادي كه به بيماري‌هاي نظير آسم، ناراحتي قلبي، ناآراميهاي عصبي، ديابت و ... مبتلا هستند يا داراي نقص عضو جزئي و دائم نظير قطع يكي از اندامهاي اصلي قطع مچ پا و يا انگشتان دست و يا پا، نابينائي از يك چشم، ناشنوائي و ... كه كارائي عضو صدمه ديده شخص را بيش از 20% كاهش داده است، با پرداخت اضافه نرخ میتوانند از بیمه نامه حوادث انفرادی استفاده کنند

طبقه بندي كامل و دقيق مشاغل از نظر بيمه حوادث به دلیل تعدد مشاغل و خطرات آنها امكان پذير نمي باشد.بیمه سامان بمنظور سهولت در صدور بیمه نامه حوادث انفرادی، مشاغلی را كه نسبتاً با خطرات يكسان مواجه هستند بدین ترتیب تقسیم بندی نموده است :
طبقه 1- شامل افرادي است كه در معرض عوامل تشديد كننده خطر قرار ندارند و با حداقل خطر مواجه هستند و به آن گروه بي‌خطر اطلاق مي‌گردد، نظير كارمندان دفتري و اداري ، مهندسين طراح و ....
طبقه 2- شامل افرادي است كه در فعاليتهاي روزمره در مقايسه طبقه يك با خطرات نسبي بيشتري روبرو هستند و اكثراً كارهاي دستي بدون استفاده از ماشين‌آلات صنعتي را انجام مي‌دهند و اصطلاحاً به گروه كم‌خطر موسوم هستند، نظير پزشكان، فروشندگان تجاري كه در انبارها كار مي‌كنند و مهندسين ناظر و بازارياب و ...
طبقه 3- شامل افرادي است كه با ماشين‌آلات و ادوات صنعتي كار مي‌كنند و عليرغم اينكه در ابزار كار آنها مقررات ايمني رعايت شده، مي‌بايست متخصص و يا نيمه متخصص باشند و به آن گروه خطرناك اطلاق مي‌گردد. نظير كشاورزان، كارگران ساختماني، تعميركاران ادوات برقي و مكانيك، مامورين پمپ بنزين و ...
طبقه 4- شامل افرادي است كه با ماشين‌آلات و ادوات صنعتي بدون حفاظ كار مي‌كنند و يا با خطرات متعدد روبرو هستند و به آن گروه پر خطر اطلاق مي‌شود، نظير پرس‌كاران فلز، دكل‌بند، ماموران آتش‌نشاني، رانندگان وسائط نقليه سنگين و برق كار ساختماني و ... طبقه 5- شامل افرادي است كه در فعاليت‌هاي روزمره خود با بيشترين خطر روبرو هستند و اصطلاحاً به آن گروه خطرناك اطلاق مي‌شود، نظير كارگران معدن در زير زمين، توليدكنندگان محصولات آتش زا نظير رنگ و تينر، مواد منفجره.

علاوه بر نقص عضو و يا ازكارافتادگي جزئي و دائم و يا بيماري که میتوان با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار داد, موارد زیر را نیز میتوان با پرداخت حق بیمه بیشتر به بیمه نامه حوادث انفرادی اضافه کرد.
شكار
اسكي، فوتبال، سواركاري
قايقراني
ورزشهای معمول بجز موارد فوق
هدايت موتورسيكلت دنده اي
هدايت يا سرنشيني اتومبيل مسابقه
هدايت يا سرنشين هواپيماهاي آموزشي به استثناي هواپيماهاي نظامي و اكتشافي و غير تجاري
غواصی، هدايت يا سرنشيني هليكوپتر به استثتناي هليكوپترهاي نظامي
پرش با چترنجات (بجزسقوط آزاد)، هدايت كايت ويا هواپيماوسايروسائط پروازبدون موتور
شورش، اعتصاب، انقلاب، بلوا
زمين لرزه، آتشفشان
افراد خانواده بیمه گذار